foodiesfeed.com_Wedding_15.jpg

Bezpieczne wakacje

Wakacje trwają w najlepsze, jedni wrócili z wyjazdów inni właśnie pakują bagaże, aby rozkoszować się czasem wolnym. Pakując walizki, plecaki i torby pamiętajmy o potrzebie zapewnienia nam i naszym pociechom bezpieczeństwa.

Co spakować i o czym należy pamiętać zależy od celu podróży.

Jeśli wybieramy się w góry najważniejsze jest odpowiednie obuwie. Najlepiej trekkingowe, sięgające za kostkę, aby chroniły staw skokowy kiedy przemierzamy nierówne szlaki i ścieżki. Nie polecamy (choć często spotykamy) w górach noszenia sandałów, klapek, czy obcasów, ponieważ takie pomysły prowadzą często do urazów stawów lub poważniejszych obrażeń ciała. Pogoda w górach ulega częstym zmianom, warto zabrać ze sobą odpowiednią odzież jak ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Wędrówka po szlakach górskich wymaga od nas dużego wysiłku fizycznego. Nawet na prostych trasach warto mieć ze sobą wodę do uzupełniania płynów w organizmie jak i przekąski (dobra jest czekolada😊) Leśne ścieżki i górskie przełęcze obfitują w piękne widoki, można się odprężyć i zrelaksować, jednak pamiętajmy, że jest to środowisko w którym żyją zwierzęta. Zaopatrzmy się w środki przeciw kleszczom i owadom, zabierzmy nakrycie głowy i krem z filtrem.

Wybierając inny cel podróży niż góry, bo wolimy wodę, plażę, morze czy jezioro również musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Jeśli przebywacie nad wodą wybierajcie miejsca gdzie są ratownicy, którzy strzegą waszego bezpieczeństwa, miejsca gdzie boje wyznaczają bezpieczną strefę kąpielisk. Jeśli widzimy znaki z zakazem kąpieli nie bądźmy przekonani, że nas to nie dotyczy. Omijajmy szlaki żeglugowe i niestrzeżone zbiorniki wodne. Jeśli już jesteśmy na wyznaczonych kąpieliskach, pamiętajmy aby stosować się do regulaminu miejsca i korzystajmy z rad ratowników. Oni nie chcą nam zepsuć wakacji, tylko chcą zapewnić nam bezpieczne spędzenie czasu.

W zatłoczonych miejscach na plaży czy nad jeziorem pamiętajmy o bezpieczeństwie dzieci i ochronie ich przed zgubieniem się. Czasem wystarczy na sekundę odwrócić wzrok i stracić naszą pociechę z oczu. Dobrze jest ustalić z pociechą zasady pobytu na plaży. Wyznaczcie jakieś widoczne miejsce gdzie w razie zgubienia kontaktu wzrokowego możecie się spotkać w umówionym punkcie.

Nigdy nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do waszych umiejętności pływackich. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo jak również bezpośrednio po posiłku. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie. Intensywne pływanie i zabawy zwiększają apetyt i dlatego warto mieć ze sobą coś do zjedzenia aby uzupełnić zapotrzebowanie energetyczne. Plażując pamiętaj o kremie z odpowiednim filtrem aby chronić skórę przed poparzeniami.

Pamiętaj ! W razie wypadku czy niebezpieczeństwa zadzwoń pod numer alarmowy 112 

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tematyką szkoleń BHP i pierwszej pomocy zapraszamy do kontaktu.

Życzymy Wam bezpiecznych wakacji !!!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email